NEVESINJE: Crkva i škola ključ opstanka sela

Nakon Liturgije u Biogradu

Autor: Oleg Šuković

Hercegovačka sela su pusta, “dimi tek iz pokoje kuće”, a većina škola u njima je ugašena. U nekim, koja su nekada bila puna dječije graje, tek omeđine škola podsjete prolaznika da je tu nekada bilo života. Ovo se može reći za sve opštine od Trebinja do Višegrada, osim za Nevesinje.

U ovoj opštini praksa u odnosu na sve ostale je da mladi i dalje žive u selima, bave se poljoprivredom, i stvaraju porodice. Najveće zasluge za to svakako imaju crkva i škola.
Naime, u ovom mjestu imaju 4 devetorazredne i 5 četverorazrednih područnih škola. Miljan Avdalović je učitelj u jednoj, onoj u Krekovima. On za za naš portal kaže da je rad u seoskim školama zanimljiv i da nema manjkavosti u znanju u odnosu na grad. Djeca u selima su marljiva, vaspitana, a u odnosu na djecu iz grada više cijene rad i trud nastavnika da na njih prenesu znanje, dodaje da generalno više poštuju ljude.

Miljan Avdalović, učitelj u Krekovima

Gdje ima škola, tu i života ima, a gdje ima života tu su i crkve pune. U nevesinjskim seoskim crkvama službe su redovne, a u prilog tome kako se mještani sela okupljaju oko crkve, govori i nedavna služba u Hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Biogradu. U ovom hramu iz 1866. godine, u čijoj porti je dogovoren čuveni ustanak Nevesinjska puška, za Vaskršnji ponedeljak održana je Sveta liturgija koju je služio paroh jerej Slavko Lalović sa blagočestivim narodom, ovog i okolnih sela. Novac od priloga utrošen je za kupovinu poklona za najmladje vjernike ovog kraja, što je još jedan dokaz da Nevesinjci punu pažnju polažu u najmlađe naraštaje.

U nadi da će ostale opštine u Hercegovini ponovo oživjeti svoja sela i da ćemo o njima pisati kao o Nevesinju, nije zgoreg napomenuti da i gradovi i opštine ostaju bez stanovništva, a najgori primjer raseljavanja i nestanka je predratna opština Ulog u kojoj je nekada živjelo preko 4000 stanovnika, a sada ih ima manje od 20.

Kroz Staru Hercegovinu